background

Doğum Sigortası Nedir? Ne Zaman Yaptırılmalı?

Doğum Sigortası Nedir? Ne Zaman Yaptırılmalı?

Ailenizin sağlığının hayatınızda çok önemli bir yeri olduğunu biliyoruz. Tabii bebeğinizin sağlığı söz konusu olduğunda daha da dikkatli oluyorsunuz. Biz de bu noktada hamilelik planlaması yapanların hem kendisi hem bebeği için bir güvence olan doğum teminatından bahsetmek istiyoruz.

Doğum Sigortası Nedir?

Doğum sigortası; hamilelik boyunca anne ve bebek sağlığı için haftalık ve aylık olarak yapılması gereken kontrolleri, doğum şekline göre ortaya çıkan (sezaryen ya da normal doğum) masrafları, lohusalık ve yenidoğan kontrollerini kapsayan bir teminat türüdür. 

Sağlık sigortaları teminatları arasında yer alan doğum teminatı; anne adayları, gebelik planlaması yapan aileler için ideal bir güvencedir. Ancak bu teminatın, sağlık sigortaları olan Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) veya Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) poliçelerine ek teminat olarak alındığını unutmayın. Yani doğum teminatına sahip olabilmeniz için öncelikle TSS veya ÖSS yaptırmanız ya da bu sigortalardan birine sahipseniz doğum teminatını poliçenize ekletmeniz gerekiyor. Bu noktada “TSS ve ÖSS nedir?” diye sorabilirsiniz.

O halde, sağlık sigortalarını kısaca açıklayalım.

TSS ve ÖSS Nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS); Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) bağlı olarak sigortalı olan kişilerin SGK anlaşmalı özel hastanelerde sadece katkı payı ödeyerek muayene, tahlil ve tedavi hizmeti gibi sağlık masraflarını poliçe teminatları dahilinde güvence altına bir sigorta çeşididir. Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) ise sağlık masraflarının, herhangi bir özel hastanede poliçede belirtilen limitler dahilinde sigorta şirketleri tarafından karşılandığı sigorta türüdür.

Sağlık sigortalarının teminatları, sigorta primleri ve kullanabileceğiniz hastaneler farklılık gösterir. Dilerseniz detaylı bilgiyi “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ve Özel Sağlık Sigortası Farkları Nelerdir?” başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz. 

Doğum Sigortası Teminatları Nelerdir?

Doğum sigortasının kapsamı, poliçede yazan limit ve teminatlara göre değişiklik gösterir, ancak genel teminatlar şunlardır:

  • Gerekli tahlil ve testler: Hamilelik sürecinde yaptırmanız gereken kan tahlili, idrar tahlili, ultrasonografi ve şeker testleri ile aylık olarak yapmanız gereken doktor muayenesi ve rutin kontrolleri, kısaca gebelikte ihtiyaç duyduğunuz sağlık kontrollerini kapsar.
  • Doğum ve ameliyat: Gebelik sürecinin sonunda oldukça yüklü masraflardan biri olan doğum ve ameliyat operasyonları da doğum teminatı kapsamındadır. Ayrıca söz konusu teminat, doğum sırasında meydana gelecek bir hastalığın masraflarını da karşılar.
  • Doğum sonrası hastalıklar: İsterseniz doğumdan sonra bebeğinizin yakalanabileceği hastalıklar için de ek bir teminat satın alabilir; gerektiğinde kuvöz kullanımı, sarılık testi gibi çok sayıda doğum sonrası hastalık ve duruma karşı bebeğinizi koruyabilirsiniz. 

Doğum Sigortası Ne Zaman Yaptırılır?

Doğum sigortası yaptırırken dikkat edilecek en önemli konu, bu teminatın sağlık sigortası poliçenizde ek teminat seçenekleri arasında olup olmadığıdır. Bu teminatın eklenmesi gereken zaman ise önemlidir. 

Doğum sigortası teminatı içeren sağlık sigortaları, poliçede genellikle 1 yıl sonra kullanılmak üzere hazırlanır. Yani sağlık sigortanızı yaptırdığınız günden itibaren 1 yıla kadar gebelik masraflarınız karşılanmaz. Bu nedenle hamilelik süreci başlamadan yaklaşık 1 yıl önce ek teminat satın almanızı öneririz. 

Doğum Sigortası Neden Önemli?

Hamilelik sürecini planlayan ya da hamilelik süreci içerisinde bulunan her anne adayı, bebeği ve kendisini koruma konusunda derin endişeler duyabilir. Bu hassas dönemde sorunlara takılmadan sağlıklı ve stressiz bir şekilde süreci atlatabilmek için bazı güvencelere ihtiyaç duyulabilir.İşte, bu noktada sağlık sigortalarına ekletilebilen doğum teminatı, anne adaylarının kendilerini güvende hissetmelerini sağlaması açısından oldukça önemlidir. Ayrıca hamilelik ve doğum sürecinde ortaya çıkacak ek masrafların da önüne geçebilir.

Sağlık Sigortanız ile Kendinizi ve Bebeğinizi Güvenceye Alın!

Hamilelik süreci ve sonrası için endişe duymadan, ortaya çıkacak sağlık masraflarını poliçede belirtilen teminatlarla güvence altına alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, bir sağlık sigortası sahibi olmak.

Size uygun sağlık sigortanızı yaptırmadan önce tekliflerin içeriklerini ve detaylarını gözden geçirmeniz önemli. Bisigortacım.com aracılığı ile kolayca online Tamamlayıcı Sağlık Sigortası teklifi ve Özel Sağlık Sigortası teklifi alabilir, size en uygun seçeneği tercih edebilirsiniz. 

Çözüm Ortaklarımız