background

Özel Sağlık Sigortasından Aileniz Yararlanabilir mi?

Özel Sağlık Sigortasından Aileniz Yararlanabilir mi?

Aile kurmak, çocuk sahibi olmak beraberinde pek çok sorumluluğu getiriyor. Aile söz konusu olduğunda birçok konuda daha titiz davranmak şart. Sağlık da bu konuların başında geliyor. Bu nedenle sevdiklerinizin sağlığını güvence altına almak istemeniz gayet doğal!

Peki, özel sağlık sigortası ya da tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdığınızda aile üyeleriniz de bu sigortalardan yararlanabilir mi? Hem özel hem de tamamlayıcı sağlık sigortası açısından bu durumu inceleyelim. 

Aileniz İçin Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaptırabilir misiniz?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK ile anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarında geçerli olan ve SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) teminat kapsamını aşan tedavi giderlerini karşılayan sigorta türüdür. Ailenizin sağlığını ve riskli durumları göz önüne alarak aile tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Böylelikle ailenizin sağlığı söz konusu olduğunda daha rahat hissedebilir ve sağlık masraflarının önüne geçip tasarruf bile edebilirsiniz. 

Aile tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırıp özel bir hastaneye gittiğinizde sadece SGK katılım payı ödersiniz. Ayrıca 1 yıl boyunca yatarak ve ayakta gerçekleşecek tedavilerin masrafları da sigorta şirketiniz tarafından %100 karşılanır. 

Peki, aileniz için Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmadan önce neleri bilmelisiniz?

Aile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Anlaşma yapacağınız sigorta şirketinin aile indirimi yapıp yapmadığına dikkat etmelisiniz. 
 • Çocukların ve aile büyüklerinin hangi prosedürlerle poliçeye dahil edileceğini öğrenmelisiniz. 
 • Poliçe detaylarıyla ilgili ayrıntılı bilgi alıp hangi koşullarda geçerli olduğu konusunda bilgi toplamalısınız.

Çocuklar İçin Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Çocuğunuz ya da bebeğinizin sağlığını düşünerek sağlık sigortası yaptırmak istiyorsanız elbette farklı sigorta şirketlerinin sunduğu teklifleri inceleyebilirsiniz. Bu araştırma sırasında yüksek fiyatlarla karşılaştığınızı düşünürseniz de kendi sigorta poliçenize, çocuğunuzun olası tedavi masraflarını karşılayacak teminatlar ekletebilirsiniz.

Böylece çocuklarınızın sağlığını güvence altına alırken prim ödemeleriniz de çok daha makul seviyelerde olabilir. 

İleri Yaştaki Aile Büyükleri İçin Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Sizin için her türlü fedakarlığı yapan anne ve babanız için bir şeyler yapmak ister misiniz? Anne ve babanızın ilerleyen yaşı dolayısıyla karşılaştığı hastalıklar için onlara Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası poliçeleri sayesinde anlaşmalı hastanelerde konforlu bir şekilde tedavi olabilirler.
 
Tabii bu noktada sigorta şirketleri üst yaş sınırı belirler. Firmadan firmaya değişiklik gösteren bu durum, 55 yaş olabileceği gibi 80 yaş olarak da belirlenebilir. Ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında geçmişten gelen, doğuştan olan ya da kronikleşmiş hastalıklar teminat altına alınmaz. 

Aile Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Avantajları Neler?

 • Sigorta şirketleri aile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’na farklı oranlarda indirim uygular. Böylelikle primlerinizi daha avantajlı koşullarda ödemiş olursunuz. 
 • Tek başına çocuk sağlık sigortası yapan şirket sayısının az olmasının yanında ebeveynleriyle beraber çocukları sigortalayan şirketlerin sayısı hayli fazla. Bu nedenle Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında seçeneğiniz artacaktır. 
 • Aile üyeleriniz için tek bir sağlık poliçesi düzenleyerek; prim ödeme gününü ve yenileme tarihini kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasıyla Özel Sağlık Sigortası Arasındaki Farklar Neler?

Özel sağlık sigortasına aile üyelerinin dahil olma konusuna girmeden önce Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile özel sağlık sigortası arasındaki farkı açıklamakta fayda var. Özel sağlık sigortası, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nın aksine SGK’lı olmayı gerektirmez. Özel sağlık sigortası, teminatlarınız dâhilinde sağlık giderlerinizin belli bir oranda karşılandığı ve ek ücret ödemeniz gereken sigorta çeşididir. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nda ise poliçe limitine, teminatlara ve anlaşmalı hastanelere uymak koşuluyla ek ücret ödemeniz gerekmez.

Aileniz İçin Özel Sağlık Sigortası Yaptırabilir misiniz?

Özel Sağlık Sigortası kapsamında da anlaştığınız sigorta şirketine başvuru yaparak eş ve çocuklarınızı sigorta poliçenize dahil edebilirsiniz. Peki, aileniz için Özel Sağlık Sigortası yaptırmadan önce neleri bilmeniz gerekir? 

Aileniz İçin Özel Sağlık Sigortası Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Eşinizi ve çocuklarınızı daha önce de söylediğimiz gibi sigorta poliçenize ekletebilirsiniz. Fakat ailenize yeni katılan üyeler varsa ya da yeni bir evlilik yaptıysanız aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz gerekir:

 • Yeni aile bireylerinin sigorta kapsamına dahil ettirebilmesi için yeni eş, yeni doğmuş veya evlat edinilmiş çocuk olduğu mutlaka belgelenmelidir. Ayrıca başvuru tarihi; evlenme, doğum yahut evlat edinme tarihinden itibaren 1 ayı geçmemelidir.
 • Eş için evlilik cüzdanı belgesindeki tarih baz alındığı gibi evlat edinilmiş çocukta da evlat edinme belgelerinde yer alan tarih baz alınır.

Aile İçin Özel Sağlık Sigortası Yaptırmanın Avantajları Neler?

 • Ailece konforlu özel hastane koşullarında istediğiniz doktora tedavi olabilirsiniz. 
 • Yatarak veya ayakta tedavi teminatlarından 1 yıl boyunca faydalanabilirsiniz. 
 • Özel Sağlık Sigortası kapsamında doğum masraflarını karşılayabilir ve doğacak bebeğiniz için güvence oluşturabilirsiniz. 
 • Özel Sağlık Sigortası sayesinde uygun koşulların sağlanması halinde vergi indiriminden de faydalanabilirsiniz. 

Özel Sağlık Sigortası ile ilgili daha detaylı bilgi almak için “Özel Sağlık Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Çözüm Ortaklarımız