background

Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Hasarsızlık indirimi, kasko poliçenizi satın alırken ödeyeceğiniz primi %60’a varan oranlarda azaltan önemli bir indirimdir ve bu sayede tasarruf etmenizi sağlar. Kaskoda hasarsızlık indirimi, kasko hasarsızlık kademelerine göre yapılmaktadır. Kasko hasarsızlık indirimi ve hasarsızlık indirim oranları hakkında detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kasko Hasarsızlık İndirim Oranları

Belirtilen oranlar şirketler arasında değişiklik göstermekle birlikte genel olarak kullanılan oranlar bu şekildedir.

Kasko Yenileme SüresiHasarsızlık İndirim Oranı
İlk 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede% 30
İkinci 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede% 40
Üçüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede% 50
Dördüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede% 60

Hasarsız geçirilen poliçe dönemlerine göre indirim oranları 4 evre şeklindedir. Aracınızla hasar yaşamadığınız her sigorta döneminizin sonunda, gelecek yıl için düzenlenecek olan kasko sigortanıza indirim uygulanır. Bu sayede her yıl daha uygun fiyatlara kasko yaptırabilirsiniz.

Kasko hasarsızlık indirimini etkileyen halleri göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü, bu indirimi etkileyen durumlar sigorta şirketlerine göre çok farklılık gösterir ve bir sonraki yıl poliçe yenilemesinde yüksek oranlarda prim farklılıklarına sebep olur. Bu yüzden hasarsızlık indirimini bozmayan halleri bilmek sigorta alımında önemlidir.

En çok karşılaşılan hasarlara göre, hasarsızlığı bozmayan haller genel olarak aşağıdaki gibidir:

Kasko Hasarsızlık İndirimini Bozmayan Durumlar

%100 Rücu Durumu Tüm sigorta şirketleri için geçerli ve hasarsızlığı bozmayan tek durum % 100 rüculu hasarlardır. %100 rüculu hasarlar, sigortalı aracın karıştığı kazada sürücüsünün hiçbir kusurunun bulunmadığı yani karşı tarafın tamamen kusurlu olduğu hasarlardır. Bu tür hasarlarda sigortalı sigorta şirketinden hem hasar tazminatını alır, hem de poliçesinden doğan indirim hakkı etkilenmez. Ancak sigortalının, kusursuz olduğunu zabıt veya tutanak gibi resmi bir evrakla belgelenmelidir ve kazaya sebep olan tarafın tespit edilmesi gereklidir.

Cam Kırılması Hasarları ve Radyo-Teyp Çalınması

Bazı sigorta şirketleri poliçe vadesi içinde gerçekleşen radyo-teyp çalınması ve cam kırılması hasarlarını yılda bir kereye mahsus olmak üzere hasarsızlık indirimini koruyarak karşılar. Bu durumda, sigortalının poliçedeki hasarsızlık indirimi bu hasardan dolayı etkilenmez. Bazı şirketlerde ise böyle bir uygulama olmayıp, radyo-teyp çalınması ve cam kırılması hasarları nedeniyle hasarsızlık durumu bozulur ve poliçe yenileme döneminde sigortalının hasarsızlık indirimi azalabilir veya tamamen ortadan kalkabilir.

Kaskoda Mini Hasar

Bazı sigorta şirketleri aracın dış ve iç yüzeylerinde meydana gelen sıyrık, çizik ve vuruk gibi hasarları hasarsızlık indirimini koruyarak karşılar. Ancak bu uygulama sadece bazı sigorta şirketlerinde geçerlidir. Kimi sigorta şirketleri mini hasar teminatı ile bu tip hasarların poliçe ya da eklerinde yazılı şartlar ve limitlerle karşılanmasını sağlamakta ve bu teminattan yararlanan müşterilerinin hasarsızlık indirimini bu sayede koruma altına almaktadır.

Kaskoda Hasarsızlık İndirimi Nasıl Uygulanır?

Hasarsızlık indirimi, kasko fiyatlarını düşürmede avantaj sağlamasının yanı sıra kaskosunu düzenli olarak olarak yaptıran, kurallara uygun bir şekilde araç kullanan sürücülerin ödülüdür. Bu ödülü elde edebilmenin elbette bir takım koşulları var. Hasarsızlık indiriminin elde edilebilmesi için ilk ve en önemli şart poliçe süresince hasar talebinde bulunmamaktır. Kasko indirim tüyoları içerisinde yer alan hasarsızlık indiriminin uygulamaları ve oranları farklılık göstermektedir.

Hasarsız geçirilen yıllar dikkate alınarak %30’dan %70’e kadar değişen hasarsızlık indirim oranları, kasko poliçelerinin primleri üzerinden etkili olan en önemli değişken. Bu yüzden kasko poliçelerinizi almadan önce hasarsızlık indirimi uygulamasının detaylarından haberdar olmak, araç giderlerinden tasarruf etmenizi sağlar. Böylece hasar anında da daha doğru kararlar alabilir, hasarsızlık indiriminizi korumak adına daha dikkatli hareket edebilirsiniz.

Hasarsızlık İndirimi Şirket ya da Araç Değişikliğinde Devam Eder mi?

Sigorta şirketi ve araç değişikliği olması durumunda da sigorta şirketleri, hasarsızlık indirimlerini Tramer kayıtlarında kontrol etmeye devam eder.

Poliçe Süresinde Hasar Alınması Hasarsızlık İndirimini Etkiler mi?

Poliçeniz süresince hasarsızlık indirimini etkileyen hasar talepleriniz olursa, poliçenin yenilenmesinde hasarsızlık indiriminden faydalanamazsınız. Sigorta şirketlerinden bazıları sigortalının poliçe yenilemesini kendilerinden yapması koşuluyla hasarsızlık koruma teminatı alması durumunda poliçedeki şartlar ve limitlere bağlı olarak hasarsızlık indirimini devam ettiriyor. Bazı sigorta şirketleri de karşılıklı anlaşmaya bağlı olarak ufak hasarlarda hasarsızlık indirimini bozmuyor.

Karşı Tarafın Kusurlu Olduğu Bir Kazada Kasko Sigortasından Yararlanılması Hasarsızlık İndirimini Bozar mı? Kazaya karışmanız durumunda eğer karşı taraf tamamen kusurluysa ve kaskonuzdan hasar talep etmeniz durumunda hasarsızlık indiriminiz bozulmaz. Kazada kusurunuzun olmadığını resmi olarak belgelendirdiğinizde, sigorta şirketi hasar bedelini karşı tarafın sigortasından tazmin eder.

Hasarsızlık İndirimi Sigorta Şirketlerine Göre Değişebilir!

Hasarsızlık indiriminde değişen tek konu oranlarla da sınırlı değil. Bazı sigorta şirketleri hasarsızlık indiriminin korunması adına farklı uygulamalara yer verebiliyor. Örneğin, hasar onarımının anlaşmalı araç servislerinde yapılması durumunda hasarsızlık indirimi devam edebiliyor.

Hasarsızlık indiriminin en büyük getirilerinden biri de kişileri takip ediyor olmasıdır. Yani, aracınızı değiştirseniz bile hasarsızlık indiriminiz devam eder. Bu durumda yeni satın aldığınız araca kasko poliçesi yaptırırken kazanılmış hasarsızlık indirimi hakkınızı tekrar kullanabilirsiniz. Kazanılmış hak olarak geçen hasarsızlık indirimi hakkı, poliçenizin yenilemesini başka bir şirketten yaptırmanız durumunda da devam eder.

Hasarsızlık İndiriminde Koşullar Nelerdir?

Sigortalı aracın karıştığı kazada sürücünün hiçbir kusurunun olmadığı hasarlar, hasarsızlığı bozmayan ve tüm sigorta şirketlerinde uygulanan tek hasarsızlık gerekçesidir. Radyo teyp ve cam kırılması hasarlarında ise uygulama biraz farklılaşabilmektedir. Bu hasarlar bazı şirketlerde bir kereye mahsus olmak üzere hasarsızlığı hiç bozmazken bazı sigorta şirketlerinde hasarın bozulmasına sebep olur.

Genellikle yılda bir – iki kez olan şirketlerin özel hasar noktalarından verilen hasar hizmetlerinde onarılan ve mini onarım hizmeti kapsamındaki hasarlar da sigortalıların hasarsızlığını korumaktadır. Bazı sigorta şirketleri aracın dış ve iç yüzeylerinde meydana gelen sıyrık, çizik ve yama gibi hasarları hasarsızlık indirimini koruyarak karşılar. Ancak bu uygulama, yaygın değildir.

Sadece bazı sigorta şirketlerinin hizmetleri kapsamındadır. İkinci ve daha sonraki yıllarda kazanılan hasarsızlık indirim hakları, yine sigorta şirketlerinin uygulamalarına bağlı olarak bir hasarla tamamen kaybolmamakta, hasarsızlık yılı ve indirim oranları tablosunda önceki basamaklara doğru gerilemektedir.

Hasarsızlık İndirimi Araç Değişimlerinde Kaybedilir mi?

Her ne kadar kasko ve trafik sigortası araçlar için yapılıyor olsa da araç sahiplerini takip etmektedir. Yani, kasko veya trafik poliçeniz eski aracınızın üzerinde kalmaz. Yeni veya sıfır aldığınız aracınıza kasko yaptırırken hasarsızlık indiriminizi kullanabilirsiniz.

Sigorta şirketinizi değiştirdiğinizde de aynı durum söz konusudur. Çünkü; hasarsızlık indirimlerinde poliçenin devamlılığı esastır ve sigorta şirketinizi değiştirseniz de hak ettiğiniz hasarsızlık indiriminden hak ettiğiniz oranda faydalanabilirsiniz. Hasarsızlık indirimi ile ilgili çok keskin şartlar yoktur. Öyle ki aracınızı ailenizden birinin üzerine geçirdiğinizde bile hasarsızlık indirimi devam eder.

Örneğin; kaskolu aracınızı eşinizin üzerine yaptırmak istediğinizde tek yapmanız gereken; sigortalanan kişinin adını değiştirerek aynı hasarsızlık indirimi ile bir kasko poliçesi düzenlettirmektir. Yani ne aracınızı elden çıkardığınızda ve sigorta şirketinizi değiştirdiğinizde, ne de aracınızı ailenizden birinin üzerine yaptığınızda, hasarsızlık indirimini kaybetmezsiniz.

Hasarsızlık indirimine hak kazanan kişiler, aşağıdaki hasarları almış olsalar bile hasarsızlık indirimi devam eder:

 • Radyo teyp ve cam kırılması hasarları,
 • Kaskolu aracın karıştığı kazada sürücünün bir sorumluluğunun olmaması,
 • Şirketlerin özel hasar noktalarından verilen hasar hizmetlerinde,
 • Mini onarım hizmeti dahilinde olan hasarlar.

Hasarsızlık İndirimi Yeni Araçta Devam Ettirilebilir mi?

Kasko sigortası yaptırırken, hasarsızlık indirimi araca göre değil, sigortayı yaptıran kişinin geçmişine göre değerlendirilir. Yani eski araç için faydalanılan hasarsızlık indirimi, yeni araç alındığında da devam ettirilebilir. Sigortayı yaptıran kişi, geçmişte arabasındaki hasar nedeniyle sigorta şirketinden tazminat talebinde bulunmamışsa, bu durum alacağı yeni araç için de kasko prim bedelini düşürecektir.

Hasarsızlık indiriminden faydalanırken, sigorta şirketleri tarafından poliçe yenileme süresi belirlenmektedir. Poliçe yenilemenizi bu süre içinde yaptığınız takdirde, hasarsızlık indirimi devam edebilir. Bu süre bazı sigorta şirketlerinde 1 gün iken, bazılarında 6 ay ve 1 yıla kadar çıkmaktadır.

Hasarsızlık İndirimi ve Teminatı ile İlgili Sorulması Gerekenler

 • Kasko poliçemde hasarsızlık koruma teminatı var mı? Yoksa; Neden yok?
 • Hasarsızlık indirim oranım en az kaç olduğunda teminatı almaya hakkım olur?
 • Sonraki senelerde hasarsızlık koruma teminatı poliçemde otomatik olarak bulunur mu? Teminat talep edersem mi verilir?
 • Poliçe döneminde hasarsızlık indirimimin etkilenmemesi için kaç tane hasar tazminatı talep edebilirim?
 • Cam kırılması gibi küçük hasarlar da hasarımı etkiler mi, hasar sayılır mı?
 • Küçük bir hasar yaşarsam ve aynı poliçe döneminde sigorta şirketinden büyük bir hasar talebim olursa hasarsızlık indirimim devam eder mi?
 • Sigorta şirketinden büyük bir hasar talebinde bulunsam da hasarsızlık indirimim korunur mu? Hasarsızlık indirimi için hasar tazminatında limit var mı?

Kasko İndirimleri Nelerdir?

Kasko teminatlarından vazgeçmeden alternatif kasko indirimleri 2022 seçeneklerinden yararlanmak istemez misiniz?

Peki kasko indirimleri 2022 avantajları nelerdir? Hangi şartlarda kasko indirimleri hakkınız doğar? 2022 kasko indirimleri hakkında merak ettiklerinizi sizler için yazımızda bir araya getirdik. Kasko, zorunlu olmayan araç sigortası olarak geçer fakat kasko yaptırmamanın riskleri oldukça fazladır. Bir kaza sırasında kendi aracınızda meydana gelen hasar masraflarını, eğer kasko sigortanız yok ise kendi cebinizden ödersiniz. Yüksek hasar masraflarını ödemek yerine kasko pirimi ödeyerek, risklere karşı önleminizi önceden alın.

Kasko sigortasının var oluşundaki temel amaç; yaşanan hasar sonrası tamir geçirmesi gereken aracın masraflarını en ekonomik şekilde karşılayabilmektir. Ancak kasko sigortası alırken yapılan araştırmalar ve en uygun kasko poliçesine ulaşmak için sorulan sorular, yanlış yönlendirmelere oldukça açıktır.

Yapılan yanlış yönlendirmeler sonucu alınan eksik teminatlı poliçeler, hedeflediğiniz tasarruf yerine bütçenize zarar verebilir. Bu yüzden sürücüler, alacakları kaskonun fiyatları kadar teminatlarına da özen göstermelidir. Kasko alırken en çok ve sık yapılan yanlış kasko teminatlarından ödün vermektir. Bu yıl bir değişiklik yapın, 2022 kasko ürünü seçerken indirim elde edebilmek için teminatlarınızdan ödün vermek yerine, kasko kapsamında hakkınız olan indirimleri öğrenin.

Kasko indirimleri 2022 İçin Tüyolar

Kasko indirim tüyolarına geçmeden önce bu indirimlerin sigorta şirketlerine göre değiştiğini belirtmek isteriz. Bu yüzden kasko poliçenizi almadan önce şirketlerin indirim politikalarını öğrenmelisiniz.

Hasarsızlık İndirimi


Kasko indirimleri 2022 içerisinde en yaygın olarak bilinen indirim türü hasarsızlık indirimidir. Aracına kasko yaptıran kişiler, poliçe dönemi için kaza yapmaz dolayısıyla hasar talebinde bulunmaz ise hasarsızlık indiriminden faydalanabilir. Kaza yapmadığınız ve poliçenizi kullanmadığınız yıl arttıkça , kasko hasarsızlık indirimi oranı %70’i bulabilir. Küçük çaplı hasarların hasarsızlık indirimini bozmaması adına mini onarım teminatını kasko poliçenize ekletebilirsiniz.

Kaskoda Meslek İndirimi


Kasko meslek indirimi kapsamında bazı meslek dallarına özel olarak indirimler sunulmaktadır: Öğretmenler, öğretim üyeleri, memurlar, eczacılar, TSK(Türk Silahlı Kuvvetleri) mensupları kasko indirimine tabi tutulan meslek dallarından bazılarıdır. Ayrıca bazı sigorta şirketleri, çeşitli firmaların çalışanlarına özel kasko indirimleri de sunabilmektedir. Kasko poliçenizi alırken böyle bir durumun olup olmadığını sorgulamanız, kasko sigortanızda avantaj elde etmenizi sağlayabilir.

Kaskoda Muafiyet İndirimi


Muafiyet indirimi, hasar durumunda araç değerinin belirli bir oranında kesinti uygulanacağını kabul eden sürücülere hitap eden indirim şeklidir.

Muafiyet indiriminden faydalanmak isteyen sürücülerin detaylıca düşünmesi gerekir. Çünkü; muafiyetli kasko poliçeleri, doğru tercihlerde %40’lara varan oranlarda ciddi bir fiyat avantajı sağlarken, bütçenizi oldukça aşan hasarlarda aynı oranda zarara neden olabilmektedir. Bu nedenle aracınızın kullanım koşullarını ve yaşadığınız bölgeyi değerlendirmeli, mağdur olmamak için kasko indirimlerinize dikkat etmelisiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz indirimler, sıklıkla uygulanan kasko indirimleridir. Sigorta sektörünün her geçen gün yükselen bir ivme kazanması, sigorta şirketlerinin çoğalması ile birlikte kasko indirimlerinde de farklı uygulamalar görülmeye başlandı. Kaskonuzu alırken değerlendirebileceğiniz diğer indirimler şöyle:

 • 30 yaşının üstündeki sigortalılara yaş indirimi,
 • Tek sürücü indirimi, (Tek sürücü indirimiyle ilgili detaylar için “Kaskoda Tek Sürücü İndirimi” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.)
 • En az 3 yıllık ehliyet sahiplerine, ehliyet indirimi,
 • Peşin ödeme indirimi, Alarm indirimi,

Kasko indirimleri, sigorta prosedürleri içerisinde geçen konulardan sadece bir tanesidir. Günlük hayatın koşturmacası içinde araç sahiplerinin bütün bu prosedürleri bilmesi ve uygulayabilmesi kolay değil, ancak doğru teminatlarla uygun kasko poliçesi sahibi olmak kolay!

Hem hakkınız olan kasko indirimlerini hem de Bisigortacım.com’in avantajlarını birlikte yakalayabilmek için tek yapmanız gereken kasko fiyatları hakkında teklif almak. Dilerseniz Sigorta Destek Hattı’mızı arayarak kasko tekliflerini değerlendirmek için uzman sigorta danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.


Çözüm Ortaklarımız