background

Özel Sağlık Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Özel Sağlık Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Özel Sağlık Sigortası, hastalık ya da kaza gibi istenmeyen durumların yaşanması ile ortaya çıkan sağlık masraflarının tümünün güvence altına alındığı sigorta türüdür. Özel Sağlık Sigortasında temel hedef, kaliteli sağlık hizmetlerinden bütçenize en uygun şekilde yararlanmanızdır. 

Özel Sağlık Sigortası, tedavi sürecindeki giderlerin zorlanmadan karşılanabilmesi için aslında lüksten çok bir ihtiyaçtır. Üstelik genellikle 1 yıl süreliğine yapılan Özel Sağlık Sigortaları için SGK’lı olma zorunluluğu da bulunmaz.

Özel Sağlık Sigortası Ne İşe Yarar?

Özel Sağlık Sigortası poliçesinde yer alan teminatlar kapsamında, sağlık sorunlarının tedavi masrafları karşılanır. Sigortalının istediği sağlık kurumlarında ve istediği doktordan hizmet alabilmesini sağlar. 

Özel sağlık poliçelerinde genel ve özel olmak üzere iki farklı şart bulunur. Genel şartlar bölümü, sigorta şirketlerinin hemen hepsinde benzerdir. Özel şartlar bölümünde sunulan hizmetler ise firmadan firmaya farklılık gösterir. Dolayısıyla Özel Sağlık Sigortası yaptırmadan önce genel ve özel şartları incelemeniz, beklentileriniz doğrultusunda teminatlar ekletmeniz faydalı olabilir. 

Özel Sağlık Sigortasının Kapsamı Nedir?

Özel ve genel şartlar doğrultusunda Özel Sağlık Sigortasının kapsamı genişletilebilir. Hatta özel şartlar kapsamında ilgili teminatın bulunması halinde sigortalı yurt dışında bile sağlık hizmetlerinden rahatlıkla faydalanabilir. 

Bu sigorta, Sağlık Sigortası Genel Sözleşmesiyle beraber verilir. Kişide mevcut olmayan ve gelecekte oluşma riski bulunan tüm hastalıklar, Özel Sağlık Sigortası kapsamına alınır. Tabii oluşturulan standart sözleşmelerde teminat kapsamı değiştirilebilir ya da ek maddeler eklenebilir. O halde şimdi, Özel Sağlık Sigortasında yer alan bu teminatları ve detaylarını inceleyelim. 

Özel Sağlık Sigortası Teminatları Neler?

Özel Sağlık Sigortası kapsamında iki tane ana teminat bulunur. Bunlar yatarak ve ayakta tedavi teminatlarıdır. Bu teminatlarla ilgili detaylara aşağıda göz atabilirsiniz: 

Ayakta Tedavi Teminatı

Özel Sağlık Sigortası ana teminatlarından biri, hastanede yatmayı gerektirmeyen tanı ve tedavilerin masraflarının karşılanmasıdır. Ayakta tedavi kapsamında teminat altına alınmış olan tanı ve tedaviler aşağıdaki gibidir:

 • Doktor muayeneleri
 • Reçeteli ilaç alımı
 • Görüntüleme giderleri
 • Fizik tedavi masrafları
 • Mevcut rahatsızlığın geçmesi için gerekli olabilecek bandaj, boyunluk, koltuk değneği, varis çorabı gibi tıbbi malzeme ve gereçler

Yatarak Tedavi Teminatı

Özel Sağlık Sigortası genel şartları kapsamında yatarak tedavi teminatları ise aşağıdaki gibidir:

 • Ameliyatlar
 • 24 saat yatış gerekliliği olan ameliyatsız tedaviler
 • Kemoterapi, radyoterapi ve diyaliz masrafları
 • 149 birime kadar olan cerrahi ve ortopedik operasyonlar
 • Evdeki tıbbi bakım hizmetleri
 • Kaza ya da rahatsızlık sonucunda el, kol, bacak, göz ve meme protezi gerekiyorsa buna yönelik masraflar
 • Acil durumlarda yerinde müdahale ya da en yakın sağlık kuruluşuna gitmek için yapılan masraflar
 • Trafik kazası sonrasında hasar almış dişlere uygulanan tıbbi ve cerrahi tedaviler
 • Yatarak tedaviye ait olan rehabilitasyon masrafları
 • Ameliyat tazminat teminatı

Elbette bu teminatların kapsamı sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilir.

Özel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır? 

Bisigortacim.com üzerinden uzman sigorta danışmanları ile iletişime geçerek kendinize en uygun Özel Sağlık Sigortası ürününü seçebilirsiniz. Böylelikle bütçenize ve özel sağlık ihtiyaçlarınıza göre sigorta ürünü belirlemeniz kolaylaşır. Alınan teklifler içerisinde kendinize en uygun olanı satın alabilmek için Özel Sağlık Sigortası başvuru formunu doldurabilirsiniz. 

Peki, satın aldıktan sonra Özel Sağlık Sigortası ne zaman başlar?

Özel Sağlık Sigortası Ne Zaman Başlar?

Poliçenizin detaylarını sigorta şirketinizle netleştirdikten sonra ilk kez prim ödediğiniz tarihle beraber Özel Sağlık Sigortanız başlar. Prim ödemelerinizi düzenli olarak yaptığınız takdirde poliçe bitiş tarihine kadar da sürer. Poliçe süresi dolduğunda ise yenilenerek Özel Sağlık Sigortasından yararlanmaya devam edebilirsiniz. 

Özel Sağlık Sigortasında Yaş Sınırı Var mı?

Özel Sağlık Sigortası yaptırmak isteyenlerin yararlanacakları sigorta ürününe göre yaş sınırı farklılık gösterebilir. Fakat en genel haliyle Özel Sağlık Sigortası yaş sınırı 18 ile 65 yaş arasında olur. 18 yaşından küçük çocuğu bulunan ebeveynler, kendi Özel Sağlık Sigortalarına çocuklarının sigortalarını ekleyerek onların da ihtiyaç halinde tedavi giderlerinin karşılanmasını sağlayabilir. 

Hamileyken Özel Sağlık Sigortası Yaptırılır mı?

Özel Sağlık Sigortası, diğer sağlık giderlerinizin yanında doğum masraflarını da ek teminat ile karşılar. Yani Özel Sağlık Sigortası yapılırken poliçeye ek teminat olarak hamilelik ve doğum dönemindeki masrafların karşılanması da eklenirse hamilelik dönemi sigorta güvencesine alınmış olur. 

Bazı sigorta şirketleri doğum teminatı için 1 yıl bekleme süresi koyabildiği gibi bazıları da hamilelikten 6 ay önce doğumun teminat kapsamına alınmasını kabul eder. Ne kadar süre önce ek teminat olarak poliçeye eklenmesi gerektiğini sigorta uzmanlarına danışarak öğrenebilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Fiyatları 2021

Özel Sağlık Sigortası fiyatları, sigorta yaptıracak kişinin mevcut sağlık durumuna, cinsiyetine, yaşına, medeni haline, hastalık geçmişine ve sigortanın geçerli olacağı hastane seçimine göre farklılık gösterir. Ayrıca teminatların kapsamını genişletmek ve ek maddeler ekletmek de poliçenin fiyatında değişiklik yaratacaktır. Bu nedenle özel sağlık sigortası ücretleri konusunda net bir tutar vermek yanlış olur. Bisigortacim.com'dan teklif alarak size özel fiyatları hızlıca öğrenebilirsiniz.

Sigorta şirketinin kişinin sağlık durumunu ve risklerini daha iyi takip edebilmesi ve yıllar içinde daha uygun fiyatlar verebilmesi için özel sağlık sigortası yaptırmaya ne kadar erken başlanırsa o kadar avantajlı olur. 

Siz de bütçenize ve beklentilerinize en uygun özel sağlık sigortasını bulmak için detaylı bir araştırma yaparak farklı teklifleri inceleyebilirsiniz. Bisigortacim.com üzerinden özel sağlık sigortası teklifi alabilir, sigorta şirketleri tarafından sunulan özel sağlık sigortası ürünlerini karşılaştırma imkanı yakalayabilirsiniz. Dilerseniz Bisigortacim.com uzmanlarına 7/24 ulaşmak için Sigorta Destek Hattını da arayabilirsiniz.

Çözüm Ortaklarımız