background

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ve Özel Sağlık Sigortası Farkları Nelerdir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ve Özel Sağlık Sigortası Farkları Nelerdir?

Sağlık hayattaki en kıymetli şeylerden biri. İnsanların sağlıklı kalması için kendilerine iyi bakmaları gerekiyor. Beslenme, spor, düzenli kontrol, iyi bir hayat kalitesi tabii ki sağlığı en çok etkileyen konular arasında yer alıyor. Ancak hayat bilinmezliklerle dolu, her an sağlığınızı etkileyecek kötü bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Herhangi bir sağlık problemi yaşadığınızda sağlık sigortanızın olması size hizmet anlamında hayli avantaj sağlar. 

Özel ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

SGK’lıysanız Özel veya Tamamlayıcı Sağlık Sigortasına ihtiyacınızın olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak Özel veya Tamamlayıcı Sağlık Sigortanız varsa istediğiniz sağlık kuruluşundan istediğiniz zaman sağlık hizmeti alabilirsiniz. Ameliyat ya da laboratuar işlemlemleriniz için uzun süreler beklemenize gerek kalmaz. Üstelik poliçenizde yer alan hizmetlerden ekstra ücret ödemeden faydalanırsınız. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar ve Kimler Yaptırabilir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS), Sosyal Güvenlik Kurumu’nun limitlerini aşan durumlarda sağlık masraflarını karşılamak için yaptırılan bir sigorta ürünüdür. SGK’lı kişiler bu sigorta ürünü sayesinde anlaşmalı özel hastanelerin sağlık hizmetlerinden faydalanabilir. 

TSS’de hastane masraflarının tümü karşılanır, sadece muayeneden önce 15 TL’lik hastane katılım ücreti ödemeniz gerekir. TSS kapsamında ayakta ve yatarak tedavi teminatı  karşılanır. 

Belirtmekte fayda var; Amerikan Hastanesi, Acıbadem, Memorial ve Florance Nightingale hastane grupları Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında değildir. SGK’nın anlaşmalı olduğu ve poliçenizde yer alan diğer özel hastanelerden hizmet alabilirsiniz. Aylık tedavi limitiniz 8-10 arasında değişebilir. 

Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir, Avantajları Nelerdir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar ve Kimler Yaptırabilir? 

Sağlık masraflarının tümünü karşılayan bir sigorta türüdür. Bu sigorta türünde SGK’lı olmak zorunlu değildir. Muayene, fizik tedavi gibi ayakta tedavi teminatlarını karşılar. Ayrıca kemoterapi, radyoterapi, ameliyat gibi yatarak gerçekleşen tedavi masraflarını da güvence altına alır. 

Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz Özel Sağlık Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar? yazımızı okuyabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ve Özel Sağlık Sigortası Farkları Nelerdir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ve Özel Sağlık Sigortası birbirine karıştırılan sigorta ürünleri. Aralarındaki farklar ise şunlar:

  • Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından yurt dışında yararlanamazsınız. Ancak teminat kapsamını genişletirseniz Özel Sağlık Sigortasından yurt dışında da yararlanabilirsiniz.
  • Özel Sağlık Sigortasının Tamamlayıcı Sağlık Sigortasına göre hastane ağı daha geniştir. Ancak her sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu kurumlar farklı olabilir. BiSigortacım.com‘dan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası teklifi alarak size yakın anlaşmalı hastaneleri rahatlıkla görebilirsiniz. 
  • Özel Sağlık Sigortasında 60 yaş altındaki herkes sigorta yaptırabilir. Tamamlayıcı sağlık sigortasında ise bu yaş 55’tir. (Sigorta yaptıracağınız şirkete göre değişiklik gösterebilir.)
  • Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında sadece 15 TL katılım ücreti ödenirken Özel Sağlık Sigortasında sağlık hizmetiniz, teminatlarınız dahilinde belirlenen oranda (örneğin %80) karşılanır ve kalan ücreti ödemeniz gerekir. 
  • Tamamlayıcı Sağlık Sigortası prim ödemeleri Özel Sağlık Sigortasına göre daha düşüktür.
  • Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından faydalanmak için SGK’lı olmanız gerekir, ancak Özel Sağlık Sigortası yaptırmak için böyle bir gereklilik yoktur.
  • İki sigorta türü de farklı ihtiyaç ve alım gücüne sahip kişilere hitap ediyor. Bu yüzden ihtiyaçlarınızı iyi belirleyip ikisinden birini sağlığınız adına tercih edebilirsiniz. Sık sık yurt dışı seyahati yapıyorsanız Özel Sağlık Sigortası yaptırmak sizin için daha avantajlı olacaktır. Kalıtsal ve sürekli tedavi gerektiren bir hastalığınız yoksa da Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ihtiyacınızı karşılayacaktır.

    Siz de bütçenize ve beklentilerinize en uygun özel sağlık sigortasını bulmak için detaylı bir araştırma yaparak farklı teklifleri inceleyebilirsiniz. BiSigortacım.com üzerinden Özel Sağlık Sigortası teklifi ya da Tamamlayıcı Sağlık Sigortası teklifi alabilir, sigorta şirketleri tarafından sunulan ürünlerle karşılaştırma imkanı yakalayabilirsiniz. BiSigortacım.com uzmanlarına 7/24 ulaşmak için Sigorta Destek Hattını da arayabilirsiniz.Çözüm Ortaklarımız