background

Kasko Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

Kasko Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

Dünyada en çok kullanılan ulaşım yöntemi olan kara yollarında yaşanan kaza oranları oldukça yüksek. Olası bir trafik kazası sonucunda oluşabilecek tatsız durumlara karşı Zorunlu Trafik Sigortası’nın yanında Kasko Sigortası yaptırmak sizi ve çevrenizdekileri önemli ölçüde korur.

Limitlere ve teminatlara göre değişen kasko türlerinden ve özelliklerinden bahsetmeden önce de “Kasko Sigortası nedir?” sorusunu cevaplamakta fayda var.

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko Sigortanız, aracınızın sürüş ya da park halindeyken alacağı hasarları veya umarız başınıza gelmez ama bir trafik kazasında kişilerin alacağı fiziksel zararları güvence altına alır. Kasko Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar? başlıklı yazımızdan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ancak Kasko Sigortasını, Zorunlu Trafik Sigortası ile karıştırmamak önemli.

Trafik sigortası; hatalı olduğunuz bir trafik kazası sonucunda karşı taraftaki maddi hasarları, teminatlar ve poliçede belirtilen limitler doğrultusunda karşılayan, yaptırılması kanunen zorunlu olan bir sigorta türüdür. Zorunlu Trafik Sigortası hakkında detaylı bilgilere ulaşmak isterseniz “Trafik Sigortası Nedir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kasko Sigortası sayesinde ise trafikte güvenliğinizin yanı sıra hırsızlıktan doğal afetlere, park halinde karşılaşacağınız risklerden grev gibi toplumsal olaylar sonrası oluşabilecek hasarlara kadar birçok durum, teminatlar ve limitler dahilinde karşılanır. Ancak hasarın ne kadarının karşılanacağını belirleyen kriter ise kasko çeşidiniz ve varsa ek teminatlarınızdır. Bu nedenle hangi kasko türü hangi teminatları kapsar, bilmenizde fayda var.

O halde, kasko türleri nelerdir, açıklayalım.

Kasko Sigortası Çeşitleri Nelerdir?

Kasko Sigortası yaptırmadan önce bütçenize ve taleplerinize uygun kasko türünü ve ek teminatlarını belirlemeniz önemli. Kasko türleri, kasko ana teminatları çerçevesinde şekillenir. Bu yüzden öncelikle “Kasko ana teminatları nelerdir?” sorusunu cevaplayalım.

Kasko Sigortası ana teminatları şunlardır:

  • Aracınız trafikte ya da park halindeyken başka bir aracın size çarpması
  • Trafikte motorlu veya motorsuz bir araçla çarpışmanız
  • Aracınızın yanması
  • Aracınızın veya parçalarının çalınması

Kasko poliçesinde yer alan teminatlar, sürücülerin bütçesine ve taleplerine göre şekillenebilir. Ancak temel olarak belli teminatların yer aldığı 4 kasko çeşiti vardır. Bunlar; Dar Kasko, Kasko, Genişletilmiş Kasko, Tam Kasko’dur.

  • Dar Kasko: Diğer adıyla mini kasko, yukarıda bahsettiğimiz kasko ana teminatlarından bir veya birkaçının yer almadığı kaskolardır. Yani dar kaskonun teminatlarının kısıtlı olduğunu ve bu nedenle sigorta priminin düşük olduğunu söyleyebiliriz.
  • Genel Kasko: Standart Kasko olarak da bilinen bu kasko çeşidi, yukarıda bahsettiğimiz ana teminatların tamamını içeren, standart kabul edilebilecek bir poliçedir.
  • Genişletilmiş Kasko: En çok tercih edilen kasko türlerinden biridir ve kasko ana teminatlarının hepsini içerir. Ayrıca doğal afetlerden yurt dışında aracınızın alacağı hasarlara, kemirgenler ve diğer hayvanların vereceği zarardan yanlış akaryakıt dolumundan kaynaklanan problemlere kadar birçok sorunu güvence altına alan ek kasko teminatları barındırır.
  • Tam Kasko: Ana teminatların hepsinin yer aldığı ve ek teminatların tamamının poliçeye dahil edildiği kasko türüdür. Tam Kasko ile Genişletilmiş Kasko arasındaki fark da poliçede yer alan ek teminatların daha geniş olmasıdır.

Ayrıca günlük dilde kullanılan “full kasko” ifadesini de duymuşsunuzdur. “Full kasko nedir?” sorusuna açıklık getirelim. Aslında full kasko adı altında resmi bir kasko türü bulunmaz. Genellikle Tam Kasko’yu ifade etmek için bu ifade kullanılır.

BiSigortacım.com ile Yolculuklarınızı Garanti Altına Alın!

Yolculukta ne gibi sorunlarla karşılaşacağınızı ve aracınızın başına trafikte ya da park halinde ne geleceğini bilmek pek mümkün değil. Ancak tüm bu sorunlar karşısında yolculuklarınızı güvence altına almanız mümkün.

Zorunlu Trafik sigortası ve Kasko Sigortası, yolculuklarınızı teminat altına alan iki önemli sigortadır. Henüz bir poliçeniz yoksa kasko yaptırmadan önce “Kasko Poliçesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?” başlıklı yazımızı okuyup ardından bisigortacim.com üzerinden size uygun kasko teklifini alabilirsiniz.

Çözüm Ortaklarımız